Od nové sezóny je zavedena možnost opakovaného střídání

06.08.2018 | Roman Janeček

OFS Zlín zveřejnil propozice k jedné z největších změn ve fotbalových pravidlech za posledních několik let - opakovanému střídání.

1)   V utkáních přípravek, mladších žáků, starších žáků a nově u dorostu a  v soutěžích  IV. a III. třídy dospělých lze provádět tzv.: „opakované (hokejové) střídání“. Hráč, který byl vystřídán se smí v témže utkání znovu vrátit na hrací plochu a zúčastnit se další hry. Toto střídání je rovněž možné provádět v přátelských utkáních ve všech kategoriích, za předpokladu dohody mužstev a vyrozumění rozhodčích.

2)  O každém soutěžním utkání se pořizuje Zápis o utkání (dále jen „ZoU“) v informačním systému FAČR, viz. § 9, bod 1-5 SŘF. Čísla hráčů musí být napsána v číselné posloupnosti vzestupně (zvlášť základní sestava a zvlášť náhradníci), s výjimkou brankáře, který musí být uveden na prvním místě. Rozhodčí má za povinnost před utkáním zkontrolovat nejen výstroj hráčů, ale také čísla u všech hráčů uvedených v ZoU.

3)  Ve všech  kategoriích je možno při mistrovském utkání opakovaně střídat všechny hráče uvedené v ZoU. Střídání probíhá v přerušené hře a po souhlasu rozhodčího v prostoru středové čáry na straně střídaček.  Opakované (hokejové) střídání je možno provádět po celou dobu utkání do 80. min. hrací doby.

4)   VV OFS Zlín stanovuje pro mistrovská utkání v rámci okresních soutěží následující podmínky:

·     je povinností družstev uvádět na ZoU pouze hráče fyzicky přítomné na utkání (střídačce)

·    pro kategorii mužů, dorostu a starších žáků se střídání týká všech hráčů uvedených v ZoU ( max. 18 hráčů)

·    pro kategorii mladších žáků a přípravek se střídání týká všech hráčů přítomných v zápase (používá se volný ZoU)

·    výměna hráčů (i více najednou) musí být HR předem oznámena. Lze ji provádět pouze v přerušené hře a po souhlasu rozhodčího, a to co nejrychleji, aby nedocházelo ke ztrátám hracího času.

·    střídání hráčů musí být prováděno v prostoru středové čáry na straně střídaček

·    není omezen celkový počet střídání jednoho hráče. Vystřídaný hráč se může do hry kdykoliv zapojit výše uvedeným způsobem.

·    za správné provádění střídání hráčů i jejich správný počet na hrací ploše zodpovídá vedoucí mužstva a trenér. V případě, že HR zjistí vyšší počet hráčů jednoho mužstva na hrací ploše, hru přeruší, ze hry vykáže hráče, který přišel do hry jako poslední a hráče potrestá ŽK. Hru následně zahájí nepřímým volným kopem v místě, kde byl míč.

Nastavení hry z důvodu opakovaného střídání je plně v kompetenci rozhodčího utkání. Při školení byli rozhodčí instruováni, že v případě zneužívání pravidla např. pro narušení tempa utkání nebo z důvodu neúměrně dlouhého střídání - nesportovního zdržování hry, nemusí rozhodčí opakované střídání mužstvu umožnit.

Zápas starých gard pro "Krůčky"

V pátek 10. května 2024 proběhne na žlutavském hřišti zajímavé fotbalové odpoledne. Příznivci kopané a nejen oni, se mohou těšit na...

V 16. kole hostíme Spytihněv

Zápas s mužstvem sousední vesnice bývá fotbalovým svátkem, který si chtějí užít všichni.

Tragický a epický poločas ve Zlámanci

Jako noc a den působily poločasy při zápasu halenkovického týmu s Doubravami.

Stavění májky na hřišti

Zápas přípravky Tlumačov - Halenkovice