Setkání fotbalových pamětníků

27.01.2019 | Roman Janeček

V roce 2019 si připomeneme 100. výročí založení halenkovické pobočky napajedelského Sokola a 80. výročí existence organizovaného fotbalu v Halenkovicích. To je příležitost pro ohlédnutí se za celým obdobím a připomenutí si životů a práce našich předchůdců.

O historii organizovaného sportu v naší obci si mohli zájemci přečíst v knihách o Halenkovicích od pana Zezuly a paní Kašíkové. Autoři v nich pracovali s informacemi z obecní a sokolské kroniky. Jednalo se o faktické informace, které rámcově osvětlovaly vznik a činnost Sokola a pozdější Tělovýchovné jednoty v Halenkovicích.
Díky panu Jindřichu Juřenovi st., kterému se podařilo do dnešních dní přechovat historickou kroniku sokolského konání v Halenkovicích a poskytnout ji panu Ing. Antonínu Slaníkovi, byly a ještě budou publikovány zajímavé a čtivé články pro Halenkovický zpravodaj s tématikou historie činnosti Sokola v době první republiky. V té době byla činnost Sokola, kromě tělovýchovné a sportovní, významnou měrou také osvětovou a kulturní.
Vedení TJ Halenkovice na podzim roku 2018 oslovilo Pana Slaníka s prosbou o zpracování zajímavých okamžiků fotbalového dění. Mělo zájem zejména o vzpomínky pamětníků, kteří by mohli současné generace nechat nahlédnout do činnosti fotbalistů v době mezi polovinou čtyřicátých do začátku sedmdesátých let minulého století. Tato nabídka byla panem Slaníkem přijata.

Sestavením skupiny pamětníků byl pověřen pan Josef Kníchal. Ten navrhl jména bývalých fotbalistů, kteří by se setkání mohli zúčastnit. Pozvání na schůzku ochotně přijali všichni oslovení. Setkání se uskutečnilo ve středu 23. ledna 2019 v domě jednoho z členů výboru TJ Halenkovice. Zúčastnili se jej pánové Josef Strašák, Václav Kašpárek, Vladimír Maňásek, Josef Janeček a Josef Kníchal. Přítomen byl samozřejmě i pan Slaník, který vzpomínkám naslouchal a připravoval si výchozí materiál pro zpracování tématu.
Celé posezení trvalo tři hodiny a jednalo se o velmi příjemnou akci, v rámci které se mezi všechny zúčastněné vrátil duch doby, kdy, nejen pro ně, byl fotbal na jednom z prvních míst v životě. Vzpomínání podpořily i historické fotografie, nad kterými se přítomným vybavilo mnoho událostí a osudů. Velmi zajímavá byla ohlédnutí devadesátiletého pana Strašáka, který za Halenkovice hrával ještě na starém hřišti umístěném na Dolině u mlýna.

Nám nezbývá, než se těšit na výsledek této schůzky, který by se měl v podobě článku objevit v některém z budoucích vydání Halenkovického zpravodaje.
Děkujeme panu Slaníkovi a všem pamětníkům za jejich ochotu a čas.

TJ Halenkovice | Neděle 24.03.2019, 15:00

TJ Halenkovice | Neděle 31.03.2019, 15:00