TJ Halenkovice 1919

Sokol Halenkovice byl založen 9. června 1919 jako pobočka napajedelské Jednoty Sokol. Za spolkovou místnost byl zvolen hostinec p.Juřeny č.p.76. Starostou Sokola byl zvolen Josef Vlachynský č.p.172 a zůstal jím až do doby zastavení činnosti Sokola Němci.

První veřejné vystoupení se uskutečnilo 6. června 1920 na Chrastkách. Členstvo i dorost zde upravili cvičiště. Konal se mohutný průvod, ikdyž počasí zrovna nepřálo. V roce 1920 byla provedena v celé ČOS očista. Také v naší obci byla zveřejněna vyhláška ,, kdo by co věděl na některého člena Sokola,aby toto oznámil ". Nepřihlásil se však nikdo. Veřejné cvičení, které proběhlo 10. července tohoto roku na Chrastkách, bylo velmi úspěšné i z finančního hlediska.

V roce 1922 ženský odbor za vedení Anny Trvajové začal také samostatně vystupovat. 1. května 1923 byla uspořádána, společně s jednotou v Nové Dědině a s pobočkou ve Žlutavě, vycházka do Čubovice (část lesa u Nové Dědiny).

V roce 1930 sokolská župa Komenského prohlásila halenkovickou dosavadní pobočku za samostatnou Jednotu Sokola v Halenkovicích. Osamostnění bylo provedeno z důvodu záměru vybudovat v Halenkovicích kino. Největší rozmach Sokola je spojován s rokem 1936, kdy bylo uskutečněno jedno z největších veřejných cvičení. V této době existovaly kromě Sokola i další spolky. Byl to Orel, který měl sídlo v hostinci na Kopci a Dělnická tělovýchovná jednota, což byla zdravá konkurence, která podněcovala k usilovnější činnosti a ke zdravé soutěživosti.

V roce 1939 byl založen oddíl kopané. První hřiště stálo na místě, kde se dnes nachází střelnice a nové rodinné domy na Dolině, u mlýna pana Josefa Janečka, který Sokolu tento pozemek pronajal.

Pohled na první fotbalové hřiště na Dolině u Mlýna - konec 40. let.

V roce 1940 bylo uskutečněno poslední cvičení této epochy v zahradě u Juřenů. Dne 12. října 1941 byla úplně zastavena činnost Sokola. Rok 1947 byl nejintenzivnějším rokem v činnosti halenkovického Sokola za 20 let. I z tohoto důvodu funkcionáři Sokola uvažovali o stavbě nové tělocvičny. Byly zhotoveny plány na stavbu nové sokolovny za Blablovým. Celá akce se však neuskutečnila z důvodu politického vývoje událostí a změn ve vedení obce i umrtvením činnosti Sokola v následujících letech.

Na konci čtyřicátých let byla panem mlynářem z důvodu změny politické situace vypovězena smlouva o pronájmu pozemků, na kterých do té doby bylo hřiště. Musel být nalezen prostor, na kterém by bylo možné vybudovat nové hřiště. Ten zástupci TJ našli na Záhumení, kde byla na začátku padesátých let zahájena jeho výstavba.

V roce 1957 se začaly budovat šatny na hřišti. Jako materiálu bylo použito rozebraných ubytoven z Moravanu.
V roce 1957 hrál fotbalový oddíl Sokola ve 3. třídě okresního přeboru a umístil se na 9. místě. V dalších letech byla základní tělesná výchova ve stínu kopané, která po určité stagnaci opět nabrala dechu a dík obětavým funkcionářům a dobrým hráčům žáků, dorostu i mužů nenechala zahálet hřiště.

Velmi dobře reprezentoval TJ Sokol Halenkovice i šachový oddíl, založený v roce 1969. 7. a 8. července 1979 se konala oslava 60. výročí od založení Sokola v Halenkovicích. Zároveň bylo vzpomenuto 40. výročí založení oddílu kopané a 10. výročí založení šachovského oddílu. V této době byl předsedou Sokola Vojtěch Režný. Významnou sportovní skcí byla ČS Spartakiáda 1985, která vyvrcholila v Halenkovicích 10. května, kdy byla na hřišti Tj Sokol uspořádána přehlídka spartakiádních skladeb v podání místních cvičenek a cvičenců. Spartakiády se zúčastnilo 433 cvičenců, kteří přišli na hřiště průvodem z Kopce za doprovodu dechové hudby.

V období duben 1989 až září 1990 probíhalo na hřišti budování nových, již zděných šaten a sociálního zařízení. V roce 1996 dosáhlo družstvo žáků v okresním přeboru 3. místa. Skupina trénovala pod vedením Mgr. Vojtěcha Tělupila č. p.617 a Petra Huťky č. p.636. Družstvo mužů v roce 1997 vedl po panu Gavendovi č. p.124, ing.Zbyněk Horka a Jindřich Kašpar z Katernic.
24. července 1999 proběhl 1. ročník Turnaje o putovní pohár Halenkovic. Pohár si odvezlo mužstvo Žlutavy. V soutěžním ročníku 1999/2000 vyhrálo halenkovické mužstvo IV. třídu skupiny A a postoupilo do vyšší soutěže III. třídy.

Kdo se na postupu podílel?
brankář: Jiří Janiš
obránci: Vlastimil Horka, Ondřej Gabrhelík, Robert Přecechtěl, Břetislav Přecechtěl, Vladimír Wozar, Pavel Tomaštík
záložníci: Martin Kníchal, Martin Kocián, Josef Štulíř, Martin Lahola, Jaroslav Musil, Petr Krkoška, Martin Kašpárek, Tomáš Čevora, Petr Strašák, Marek Vančík
útočníci: Bedřich Zapletal, Michal Huťka, David Šťastný, Luboš Regent, Libor Juřena, Petr Kopčil